Temakväll Baltikum – Anmäl dig nu!

NJK / Fester och evenemang / Temakväll Baltikum – Anmäl dig nu!

Estland i fokus under temakväll på Björkholmen

Det händer i Estland! Nya hamnar byggs, med EU- och andra pengar, och många finländska båtar seglar till Estland och övriga Baltikum regelbundet varje sommar. Men kanske vi NJK:are ofta nöjer oss med en tur till Pirita – för kappsegling, bunkring eller bara annars?

Kalevi “Kallu” Westersund, som tidigare jobbade på Seglarförbundet och dess efterföljare SBF, är en av dem som vet mest om segling och hamnar i Estland och övriga Baltikum. Han har bland annat ansvarat för ett antal eskaderseglingar dit.

Kallu delar med sig av sin kunskap på Björkholmen torsdagen den 25 oktober klockan 18. Presentationen går på finska, men han har fina bilder och diskussionen kan föras på önskat språk.
NJK:arna Olli-Pekka Lassila och Christian Elg berättar om sina erfarenhet av segling och vedermödor i de baltiska farvattnen.

Välkommen att delta!

Ansvarig för evenemanget är Pata Andersson, som enligt tidningsuppgifter tävlade med drake i Pirita för exakt 50 år sedan.
Kontakta pata_andersson(at)hotmail.com om du har frågor angående temakvällen.

Temakväll Baltikum 25 oktober 2018

Anmälda till Temakväll Baltikum 25 oktober 2018

Displaying 1 - 20 of 34 1 2
Namn Förnamn Efternamn E-post Mobiltelefon
Fredric Dahlberg Fredric Dahlberg fredric.dahlberg@gmail.com +358400442089
Matias Londen Matias Londen matias.londen@gmail.com  
Crie Londen Crie Londen alexandra.therman-londen@nordea.com +358 405608094
Jocke Geust Jocke Geust Jgeust@gmail.com 0405022717
Kari Wilen Kari Wilen kari.wilen@seakari.fi 0500459836
Jim Fagerström Jim Fagerström jim.fagerstrom@everclever.fi 0405630811
Christer Granlund Christer Granlund christer.granlund@live.fi 0400401317
Staffan Eriksson Staffan Eriksson Staffan.eriksson@luukku.com 040 527 2268
Thomas Skogström Thomas Skogström tomppask@gmail.com 0405453752
Johan Lindholm Johan Lindholm lim.lindholm@gmail.com +358400838043
Pertti Ahonen Pertti Ahonen peahonen@ndc.fi +358405821570
Pertti Ahonen Pertti Ahonen peahonen@ndc.fi +358405821570
Gunilla Dahlberg Gunilla Dahlberg gunilla.dahlberg@elisanet.fi  
Jan-Eric Dahlberg Jan-Eric Dahlberg jan-eric.dahlberg@elisanet.fi 050 3707000
Lars Ramsdahl Lars Ramsdahl lars.ramsdahl@protonmail.com 0403524263
Paul Ervast Paul Ervast paul.ervast@gmail.com 0452327339
Paul Ervast Paul Ervast paul.ervast@gmail.com  
Johan Sundberg Johan Sundberg johan.sundberg@elisanet.fi 0405657448
Toni Ruokonen Toni Ruokonen Toni.ruokonen@gmail.com +358400444049
Arne Lemström Arne Lemström arne.lemstrom@gmail.com 0505202835
Displaying 1 - 20 of 34 1 2
(redigera)
Facebook YouTube
X