Kappseglingsseminarium 10.11

NJK / Kappsegling / Kappseglingsseminarium 10.11

LÖRDAG 10 NOVEMBER: NJK KAPPSEGLAR – VAR MED OCH BESTÄM HUR

Kappsegling är ett av NJK:s viktigaste verksamhetsområden. Lördagen 10 november med början kl. 10:00 diskuterar vi hur NJK skall utvecklas som kappseglingsklubb och hur vi kan intressera flere medlemmar att kappsegla aktivt.

Seminariets program

Tema 1: Från junior till aktiv kappseglare i öppna klasser. Inledning Kasimir Johansson, chefstränare.

NJK – i likhet med andra klubbar – har många deltagare i seglingsskolorna. Ett antal av dem fortsätter sin karriär i optimistklassen. Men många avslutar sin kappseglingskarriär då de lämnar optimisten. Vilka möjligheter kan klubben erbjuda de 13-15 åringar, som ha intresse att fortsätta kappsegla? Hur skall verksamheten läggas upp?

Tema 2: Kappsegling för äldre juniorer och vuxna som kan men inte behöver ha OS- medalj som målsättning. Inledning Georg ”Tusse” Tallberg, entusiast.

NJK har många skickliga seglare, som vinner regattor i olika klasser: 6mR, Drake, ORC. Men vi erbjuder ingen organiserad träning för dem, vi har inte heller lyckats skapa en kultur med interna ”onsdagsseglingar + social samvaro” à la ESF.
Många har slutat kappsegla, kanske delvis därför att det är jobbigt och dyrt att äga en egen kappseglingsbåt.
Vi har en fantastisk resurs i vårt Sailing Center med alla dess båtar, vi har varit med från början i den finländska seglingsligan, en ny internationellt stor seglingsform. Hur skall vi jobba vidare för att våra seglare och våra resurser skall mötas? Vilka intressanta evenemang kan vi organisera, som skulle locka våra seglare, kanske speciellt dem , som har någon bakgrund som kappseglare.

Alla seglare, kappseglingsarrangörer och övriga NJK:are är välkomna att delta. Under seminariet, som fortsätter till ca 14:00, bjuder vi på en sopplunch.

Välkommen med! Anmäl dig nedan!
Hälsar arrangörsteamet

Info o kommentarer till:
Pata Andersson
040 540 4862
pata_andersson@hotmail.com

Seminarium: NJK kappseglar lördagen den 10.11 kl. 10-14

Anmälda till Seminarium: NJK kappseglar lördagen den 10.11 kl. 10-14

Displaying 1 - 19 of 19
Namn Förnamn Efternamn E-post Mobiltelefon
Classe Tallberg Classe Tallberg claes_tallberg@hotmail.com 0400800860
Piu Nyberg Piu Nyberg piu.nyberg@njk.fi  
Joakim Konsin Joakim Konsin joakim.konsin@gmail.com 0401627010
Disa Långström Disa Långström disa.langstrom@njk.fi  
Harri Tanhuanpää Harri Tanhuanpää harri.tanhuanpaa@welho.com +358405050680
Harri Tanhuanpää Harri Tanhuanpää harri.tanhuanpaa@welho.com +358405050680
Thomas Skogström Thomas Skogström Tomppask@gmail.com 0405453752
Rolf Zacharissen Rolf Zacharissen Holz@zacca.pp.fi 0400216 163
Erik Wallin Erik Wallin erik@wallin.pp.fi 0503783164
Kasimir Johansson Kasimir Johansson kasimir.johansson@njk.fi 0405264687
Max Johansson Max Johansson max.johansson@njk.fi 0405337904
Henrik Lemström Henrik Lemström hlemstroem@gmail.com 0404124732
Magnus Silen Magnus Silen magnus.silen@iki.fi +358405563956
Lisa Gerkman Lisa Gerkman lisagerkman@gmail.com  
Oliver Silén Oliver Silén Oliversilen99@gmail.com 0453491559
Ragnar Lindberg Ragnar Lindberg ragnar.lindberg@publico.fi 0400317951
Christoffer Lindqvist Christoffer Lindqvist christoffer@moisk.com 0501490
Tusse Tallberg Tusse Tallberg tusse.tallberg@njk.fi +358400411699
Pata Andersson Pata Andersson pata_andersson@hotmail.com 0405404862
Displaying 1 - 19 of 19
(redigera)
Facebook YouTube
X