Hall of Fame

NJK / Kappsegling / NJK Challenge / Hall of Fame

NJK Resultat från 1980 framåt

ÅRTÄVLINGKLASSPLACERINGSEGLARE
2017VärldsmästerskapMatch racing dam1Silja Frost
2016Europamästerskap8mR (klassiska)1Kenneth Thelen
2016Europamästerskap8mR (klassiska)3Henrik Thelen, Nathalie Ahlström, John Winquist, Kristian Räme
2016VärldsmästerskapH-båt2Magnus Borg, Thomas Hallberg
2016Europamästerskap6mR (klassiska)3Henrik Andersin, Chris Winter, Robert Nyberg, Jacob Granqvist
2016Världsmästerskap 5.5m3Thomas Hallberg
2015VärldsmästerskapX-351John Winquist, Susanna Kukkonen
2015VärldsmästerskapX-352Kenneth Thelen, Samuel Thesleff
2015EuropamästerskapORC klass A+B3Martin Estlander, Jan Österman, Fredrik Zitting
2015EuropamästerskapORC klass C3John Winquist, Susanna Kukkonen, Samuel Thesleff
2014VärldsmästerskapX-411Olli-Pekka Lumijärvi, Arthur Hallberg
2014Miami OCR, World Cup49er8Lauri Lehtinen & Kalle Bask
2013VärldsmästerskapX-352John Winquist, Susanna Kukkonen, Lauri Lehtinen
2013Världsmästerskap49er FX13Silja Lehtinen & Mikaela Wulff
2013VärldsmästerskapLaser Radial U212Niki Blässar
2013ISAF Junior Världsmästerskap29er5Victor Silén och Christoffer Silén
2013Junior Världsmästerskap 49er FX1Noora Ruskola och Camilla Cedercreutz
2013VärldsmästerskapZoom8, flickor1Catharina Sandman
2012VärldsmästerskapX-411Olli-Pekka Lumijärvi
2012VärldsmästerskapX-412Kenneth Thelen, Thomas Hallberg, Robert Nyberg, Mattias Bauer
2012Etapp 5, Auckland – ItajalVO 701”Puma”, Thomas Johanson
2012Miami OCR, World CupMatch race dam4Silja Lehtinen, Silja Kanerva och Mikaela Wulff
2012Country Qualifier 2012, Grade 1Match race dam1Silja Lehtinen, Silja Kanerva och Mikaela Wulff
2012Sail for Gold49er5Lauri Lehtinen och Kalle Bask
2012VärldsmästerskapMatch race dam1Silja Lehtinen, Silja Kanerva och Mikaela Wulff
2012VärldsmästerskapZoom8, pojkar3Victor Silén
2012Olympiska SpelMatch race dam3Silja Lehtinen, Silja Kanerva och Mikaela Wulff
2012Olympiska Spel49er7Lauri Lehtinen och Kalle Bask
2011Världsmästerskap6 mR Classic1Henrik Tenström, John Winqvist, Sten-Erik Molander och Markus Mannström
2011VärldsmästerskapInt 5.5mR 1Kenneth Thelen, Thomas Hallberg och Robert Nyberg
2011GuldpokalInt 5.5mR 1Kenneth Thelen, Thomas Hallberg och Robert Nyberg
2011För Olympiska Spel49er8Lauri Lehtinen och Kalle Bask
2011Europamästerskap49er11Lauri Lehtinen och Kalle Bask
2011För Olympiska SpelMatch race dam1Silja Lehtinen, Silja Kanerva och Mikaela Wulff
2011Sail for Gold Regatta, World CupMatch race dam5Silja Lehtinen, Silja Kanerva och Mikaela Wulff
2011Delta Lloyd Regatta, World CupMatch race dam2Silja Lehtinen, Silja Kanerva och Mikaela Wulff
2011Trofeo SAR Princess Sofia Match race dam2Silja Lehtinen, Silja Kanerva och Mikaela Wulff
2011Miami OCR, World CupMatch race dam6Silja Lehtinen, Silja Kanerva och Mikaela Wulff
2011Total World Cup 2011Match race dam2Silja Lehtinen, Silja Kanerva och Mikaela Wulff
2011VärldsmästerskapZoom8, pojkar2Victor Silén
2011EuropamästerskapZoom8, pojkar3Victor Silén
2010VärldsmästerskapInt 5.5mR 3Kenneth Thelen, Thomas Hallberg och Robert Nyberg
2010VärldsmästerskapX-412Kenneth Thelen och Robert Nyberg
2010OCR, Miami49er4Lauri Lehtinen och Kalle Bask
2010Världsmästerskap49er11Lauri Lehtinen och Kalle Bask
2010Europamästerskap49er11Lauri Lehtinen och Kalle Bask
2010VärldsmästerskapByte CII 1Niki Blässar
2010EuropamästerskapZoom 8, flickor2Noora Ruskola
2010VärldsmästerskapZoom8, flickor1Noora Ruskola
2010Hamburg Ladies onlyMatch race dam1Silja Lehtinen, Maria Klemetz, Silja Kanerva
2010VärldsmästerskapZoom8, pojkar2Victor Silén
2009Volvo Ocean Race 2008-09VO 704”Ericsson 3”, Thomas Johanson
2009Etapp 5, Qingdao – Rio de Janeiro VO 701”Ericsson 3”, Thomas Johanson
2009Princess Sophia World Cup49er10Lauri Lehtinen
2009Europamästerskap49er5Lauri Lehtinen och Kalle Bask
2009Världsmästerskap6 mR Classic2”Fridolin”, Peter Åstrand
2008Världsmästerskap8mR Classic2”Silja”, Henrik Thelen
2008VärldsmästerskapYngling7Silja Lehtinen, Maria Klemetz och Livia Väresmaa
2008HyeresYngling5Silja Lehtinen, Maria Klemetz och Livia Väresmaa
2008Olympiska SpelYngling11Silja Lehtinen, Maria Klemetz och Livia Väresmaa
2008VärldsmästerskapMatch race dam3Silja Lehtinen, Maria Klemetz, Livia Väresmaa, Vivi Fleming
2007OCR, MiamiYngling4Silja Lehtinen, Maria Klemetz och Livia Väresmaa
2007Princess Sofia TrophyYngling5Silja Lehtinen, Maria Klemetz och Livia Väresmaa
2007ISAF VärldsmästerskapYngling11Silja Lehtinen, Maria Klemetz och Livia Väresmaa
2007För Olympiska SpelYngling5Silja Lehtinen, Maria Klemetz och Livia Väresmaa
2007Ladies only HamburgMatch race dam1Silja Lehtinen, Maria Klemetz och Livia Väresmaa
2007Match Cup Sweden Match race1Thomas Hallberg
2006Europamästerskap 6 mR Classic3Henrik Andersin, Oskar Skaag, ”Djinn”
2006Världsmästerskap29er1Silja Lehtinen
2006St QuayMatch race dam2Silja Lehtinen
2005Världsmästerskap6 mR Classic2”Toy”, Henrik Tenström
2005Världsmästerskap, SydneyInt 5.5mR 2Johan Gullichsen
2005World Cup6 mR Classic3”Fridolin”, Timo Koljonen, Peter Åstrand
2004EuropamästerskapInt 5.5mR 3Johan Gullichsen
2004Världsmästerskap, TorboleInt 5.5mR 3Johan Gullichsen
2004Världsmästerskap29er2Lauri Lehtinen och Miikka Pennanen
2004Europamästerskap49er8Thomas Johanson
2004Världsmästerskap49er10Thomas Johanson
2004Olympiska Spel49er8Thomas Johanson
2003VärldsmästerskapInt 5.5mR 2Johan Gullichsen
2003Europamästerskap29er2Lauri Lehtinen och Miikka Pennanen
2003Världsmästerskap6 mR Classic1”Toy”, Magnus Bäckström
2002Europamästerskap6 mR Classic1”Toy”, Magnus Bäckström
2002Dragon Gold cupDrake3Fredrik Markelin, Jari Bremer
2002ISAF World Sailing Games470 dam6Maria Diesen
2002VärldsmästerskapMatch race4Robert Nyberg
2002Danish Open (grade 1)Match race3Robert Nyberg
2002ISAF Junior VärldsmästerskapByte, flickor4Silja Lehtinen
2002Louis Vuitton CupACKvartsfinalThomas Hallberg, Victory Challenge
2002Europamästerskap49er6Thomas Johanson
2001Europamästerskap49er13Kasimir Johansson
2001Princess Sofia Trophy470 dam6Maria Diesen
2001SPA regatta470 dam4Maria Diesen
2001Kieler Woche470 dam8Maria Diesen
2001Europamästerskap470 dam10Maria Diesen
2001Världsmästerskap för militärer1Robert Nyberg, Juhana Rintala
2001VärldsmästerskapByte1Silja Lehtinen
2001EuropamästerskapZoom EM 3Silja Lehtinen
2000Europamästerskap6mR Classic 1”Alibaba”, Henrik Tenström, John Blässar, Sten-Erik Molander
2000Europamästerskap6 mR Classic2”Toy”, Magnus Bäckström
2000Kieler WocheMelges 241Kenneth Thelen, Henrik Thelen, Jari Bremer och Kim Konttinen
2000Dragon Gold cupDrake3Magnus Borg
2000Berlin Match race1Magnus Borg, Thomas Hallberg
2000Europamästerskap470 herr14Petri Leskinen
2000Olympiska Spel470 herr16Petri Leskinen
1999Världsmästerskap6mR Classic 1”Alibaba”, Henrik Tenström, John Blässar, Sten-Erik Molander
1999Världsmästerskap6mR Classic 3”Toy”, Magnus Bäckström
1999EuropamästerskapMelges 243Kenneth Thelen, Henrik Thelen, Jari Bremer och Kim Konttinen
1999Princess Sophia 470 herr6Petri Leskinen
1999Europamästerskap470 herr4Petri Leskinen
1999För Olympiska Spel470 herr7Petri Leskinen
1999EuropamästerskapSoling14Staffan Lindberg, Magnus Borg, Thomas Hallberg
1999Världsmästerskap6mR Classic 2”Mariana”, Petteri Piha, Rabbe Kihlman
1999Världsmästerskap6mR Modern 2Tom Jungell, Jari Bremer
1998Europamästerskap6mR Classic 2”Alibaba”, Henrik Tenström, John Blässar, Sten-Erik Molander
1998Europamästerskap49er15Kasimir Johansson
1998Europamästerskap6mR Classic 3Tapio Lehtinen
1998ISAF Världsmästerskap470 herr1Petri Leskinen
1998Världsmästerskap470 herr4Petri Leskinen
1998Hyeres470 herr8Petri Leskinen
1998Berlin Match race2Staffan Lindberg, Magnus Borg, Thomas Hallberg
1997Världsmästerskap470 herr1Petri Leskinen
1997Europamästerskap470 herr3Petri Leskinen
1997SPA regatta470 herr3Petri Leskinen
1997VärldsmästerskapInt 5.5mR 3Thomas Hallberg
1996EuropamästerskapMelges 243Kenneth Thelen, Henrik Thelen och Kim Konttinen
1996Hyeres470 herr5Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1996SPA regatta470 herr9Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1996Olympiska Spel470 herr4Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1996Olympiska SpelStarbåt20Richard Grönblom
1995Europamästerskap470 herr2Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1995SPA regattaStarbåt10Richard Grönblom
1994Whitbread Round the World race 1993-94W602”Intrum Justitia”, Markus Mustelin
1994Europamästerskap470 herr8Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1994Europamästerskap Starbåt10Richard Grönblom
1993VärldsmästerskapH-båt4Kenneth Thelen, Henrik Thelen och Harry Harkimo
1993Europamästerskap470 herr5Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1993Världsmästerskap470 herr7Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1993Hyeres470 herr7Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1993EuropamästerskapStarbåt15Richard Grönblom
1993Världsmästerskap8mR2Tom Jungell, Niklas Fellman, Thomas Hallberg, Peter Stackelberg och Georg Tallberg
1992Världsmästerskap470 dam4Katri Läike och Anna Slunga-Tallberg
1992Olympiska Spel470 dam10Katri Läike och Anna Slunga-Tallberg
1992Världsmästerskap470 herr3Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1992Hyeres470 herr2Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1992Olympiska Spel470 herr4Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1991Världsmästerskap470 herr14Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1991SPA regatta470 herr2Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1990Whitbread Round the World race 1989-90Maxi 10”Belmont Finland II”, Harry Harkimo, Dan Backlund, Sebastian Blechingberg, Mikko Brummer, Yrjö Brummer, Vesa Kaipainen, Antti Keurulainen, Anders Lilius, Marcus Lindfors, Henrik Thelen, Kenneth Thelen, John Winqvist
1990Whitbread Round the World race 1989-90Maxi DNF”Martela OF”, Sebastian Blechingberg, Otso Bremer, Eero Lehtinen, Mika Saksela, Ari Toroi, Ben Wrede
1990Whitbread Round the World race 1981-82Maxi 5”The Card”, Henrik Gummerus, Eero Lehtinen
1990Whitbread Round the World race 1989-90Maxi 9”Union Bank of Finland”, Ludvig Ingvall, John Blässar, Tom Borenius, Magnus Bäckström, Lars Fellman, Tom Jungell, Henrik Langhoff, Eero Lehtinen, Henrik Lundberg, Markus Mannström, Sten-Erik Molander, Markus Mustelin, Ilpo Nikkari, Jussi Rantanen, Salovaara Markku, Henrik Tenström, Ville Valtonen, Kim Weber, Kari Wilen, Jan Winqvist, Michael Wolontis
1990Hyeres470 dam8Bettina Lemström och Annika Mannström
1990Europamästerskap470 dam8Bettina Lemström och Annika Mannström
1990Kieler Woche470 dam3Katri Läike och Anna Slunga-Tallberg
1990Hyeres470 herr2Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1990SPA regatta470 herr2Petri Leskinen och Mika Aarnikka
1989Shiseido 470 dam7Bettina Lemström och Annika Mannström
1989Europamästerskap470 dam3Bettina Lemström och Annika Mannström
1989Princess Sophia 470 dam1Katri Läike och Anna Slunga-Tallberg
1989Hyeres470 dam5Katri Läike och Anna Slunga-Tallberg
1989SPA regatta470 dam10Katri Läike och Anna Slunga-Tallberg
1989Kieler Woche470 dam4Katri Läike och Anna Slunga-Tallberg
1989VärldsmästerskapSoling2Kenneth och Henrik Thelen, Juha Valtanen
1989HyeresSoling3Kenneth och Henrik Thelen, Juha Valtanen
1989EuropamästerskapFinnjolle15Kristian Sjöberg
1988Yachting Cannes470 dam7Bettina och Annika Lemström
1988Europamästerskap470 dam13Bettina och Annika Lemström
1988Kieler Woche470 dam7Bettina och Annika Lemström
1988OS 470 dam470 dam4Bettina och Annika Lemström
1988Hyeres470 dam8Katri Läike och Anna Slunga
1988Kieler WocheSoling9Kenneth och Henrik Thelen, Juha Valtanen
1988SPA regattaSoling4Kenneth och Henrik Thelen, Juha Valtanen
1988EuropamästerskapFinnjolle14Kristian Sjöberg
1988Världsmästerskap470 herr12Peter och Johan v Koskull
1988Europamästerskap470 herr3Peter och Johan v Koskull
1988Hyeres470 herr3Peter och Johan v Koskull
1988SPA regatta470 herr9Peter och Johan v Koskull
1988OS 470 herr470 herr16Peter och Johan v Koskull
1988VärldsmästerskapE-jolle3Raimo Selen
1987Medemblick470 dam2Bettina och Annika Lemström
1987Yachting Cannes470 dam7Bettina och Annika Lemström
1987Europamästerskap470 dam1Bettina och Annika Lemström
1987Hyeres 470 dam2Bettina och Annika Lemström
1987Kieler Woche470 dam2Bettina och Annika Lemström
1987För Olympiska Spel470 dam4Bettina och Annika Lemström
1987VärldsmästerskapH-båt3Georg Tallberg
1987BOC Challenge 1986-87Swan 513Harry Harkimo, ”Belmont Finland”
1987SPA regattaSoling8Kenneth och Henrik Thelen, Juha Valtanen
1987Princess Sophia CupFinnjolle3Kristian Sjöberg
1987Hyeres Finnjolle8Kristian Sjöberg
1987Europamästerskap470 herr1Peter och Johan v Koskull
1987SPA regatta470 herr10Peter och Johan v Koskull
1987VärldsmästerskapInt 5.5mR 2Peter Tallberg, Georg Ehrnrooth och Peter Stackelberg
1987Hyeres Soling3Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1987Kieler WocheSoling2Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1987VärldsmästerskapSoling13Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1986Whitbread Round the World race 1985-86Swan 6513”Fazer Finland”, Michael Berner, Patrik Andersson, Otso Brummer, Åke Carlsson, Mats Ehrnrooth, Peter Fazer, Lars Fellman, Ilpo Nikkari, Markus Mustelin, Mika Saksela, Henrik Tenström, Jan Winqvist, Ben Wrede
1986Whitbread Round the World race 1985-8612”Shadow of Switzerland”, Sten-Erik Molander,
1986Världsmästerskap470 dam 2Bettina och Annika Lemström
1986Europamästerskap470 dam7Bettina och Annika Lemström
1986Yachting Cannes470 dam1Bettina och Annika Lemström
1986Hyeres 470 dam3Bettina och Annika Lemström
1986Kieler Woche470 dam3Bettina och Annika Lemström
1986GuldpokalInt 5.5mR 1Johan Gullichsen, Robert Mattson och Peter Fazer
1986EuropamästerskapInt 5.5mR 2Johan Gullichsen, Robert Mattson och Peter Fazer
1986EuropamästerskapSoling12Kenneth och Henrik Thelen
1986VärldsmästerskapInt 5.5mR 2Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1986EuropamästerskapInt 5.5mR 3Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1986EuropamästerskapSoling10Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1986VärldsmästerskapSoling12Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1986Kieler WocheSoling1Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1985VärldsmästerskapE-jolle15Bettina Lemström
1985Hyeres470 dam3Bettina och Annika Lemström
1985IYRU Världsmästerskap470 dam7Bettina och Annika Lemström
1985IYRU Världsmästerskap470 dam7Bettina och Annika Lemström
1985Kieler Woche470 dam4Bettina och Annika Lemström
1985SPA regattaFinnjolle9Kristian Sjöberg
1985Hyeres470 herr 9Peter och Johan v Koskull
1985VärldsmästerskapSoling14Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1985EuropamästerskapSoling6Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1985Kieler WocheSoling4Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1985GuldpokalInt 5.5mR 1Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1985VärldsmästerskapInt 5.5mR 2Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1984IYRU Världsmästerskap 470 dam7Bettina och Annika Lemström
1984Europamästerskap4205Bettina och Annika Lemström
1984Olympiska Spel470 herr6Peter och Johan v Koskull
1984Europamästerskap470 herr1Peter och Johan v Koskull
1984Hyeres470 herr2Peter och Johan v Koskull
1984Rome Olympic WeekSoling3Tom Jungell, Markus Mannström och Georg Tallberg
1984San RemoSoling3Tom Jungell, Markus Mannström och Georg Tallberg
1984VärldsmästerskapSoling15Tom Jungell, Markus Mannström och Sakari Harima
1984Kieler WocheFlying Dutchmann10Yrjö Brummer
1983Världsmästerskap470 herr13Peter och Johan v Koskull
1982Whitbread Round the World race 1981-82Baltic 5112”Skopbank of Finland”, Harry Harkimo
1982Europamästerskap470 herr7Kenneth och Henrik Thelen
1982Europamästerskap470 herr5Peter och Johan v Koskull
1982VärldsmästerskapFinnjolle11Tom Jungell
1982Junior EuropamästerskapFinnjolle3Tom Jungell
1981Kieler Woche470 herr7Peter von Koskull och Mika Ulfves
1981Europamästerskap470 herr4Peter och Johan v Koskull
1981IYRU Junior VärldsmästerskapLaser II3Peter och Johan v Koskull
1981VärldsmästerskapE-jolle1Tom Jungell
1980Olympiska Spel470 herr3Jouko Lindgren och Georg Tallberg
1980Europamästerskap470 herr8Jouko Lindgren och Georg Tallberg
1980IYRU Junior VärldsmästerskapLaser II2Peter och Johan v Koskull
1980Olympiska SpelStarbåt11Peter Tallberg och Mathias Tallberg
(redigera)
Facebook YouTube
X