Challenge resultat

NJK / Kappsegling / NJK Challenge / Challenge resultat

I denna tabell publiceras Challenge seglarnas resultat från olika internationella och nationella regattor. Resultaten publiceras här efterhand de kommer till kännedom.

2017     
MÅNADTÄVLINGKLASSORT, LANDPLACERINGSEGLARE
AugustiSailing World Championships Test Event 49er FxÅrhus, Danmark7./20Noora Ruskola & Mikaela Wulff
AugustiSailing World Championships Test Event Nacra 17Århus, Danmark12./14Sinem Kurtbay & Janne Järvinen
AugustiSailing World Championships Test Event FinnjolleÅrhus, Danmark25./30Mikael Hyryläinen
AugustiSailing World Championships Test Event 49er Århus, Danmark20./30Victor Silén & Christoffer Silén
AugustiEuropamästerskap49er FxKiel, Tyskland20./66Noora Ruskola & Mikaela Wulff
AugustiEuropamästerskap49erKiel, Tyskland68./94Victor Silén & Christoffer Silén
AugustiEuropamästerskapNacra17Kiel, Tyskland16./25Sinem Kurtbay & Janne Järvinen
Juli Öppna Europamästerskap för under 21 åringarLaser StandardDouarnenez, Frankrike40./71Aarni Ahvonen
Juli Europamästerskap för juniorer i Laser RadialLaser Radial pojkarGdynia, Polen8./180Nooa Laukkanen
Europamästerskap för juniorer i Laser RadialLaser Radial flickorGdynia, Polen21./60Veera Kaakinen
JuniKieler Woche (inte OS-klasser) (Eurocup)29erKiel, Tyskland6./93Elias Odrichinsky & Oliver Silén
Kieler Woche49erKiel, Tyskland50./69Victor Silén & Christoffer Silén
Kieler Woche49erKiel, Tyskland63./69Edvin Therman & Arthur Therman
Kieler Woche49erFXKiel, Tyskland5./48Noora Ruskola
Kieler Woche49erFXKiel, Tyskland41./48Cecilia Sandman & Camilla Cedercreutz
Kieler WocheLaser Radial damKiel, Tyskland33./70Veera Kaakinen
Kieler Woche (inte OS-klasser)Laser Radial (open)Kiel, Tyskland33./104Veera Kaakinen
Kieler WocheLaser StandardKiel, Tyskland76./132Aleksi Tapper
Kieler WocheLaser StandardKiel, Tyskland80./132Aarni Ahvonen
Kieler WocheLaser StandardKiel, Tyskland115./132Ohto Aakko
VärldsmästerskapMatch racing damHelsingfors, Finland1.Silja Frost
MajDutch Youth regatta, 29er Eurocup29erWorkum, Nederländerna9./43Elias Odrichinsky & Oliver Silén
Delta Lloyd RegattaLaser StandardMedemblick, Nederländerna53./100Nooa Laukkanen
Delta Lloyd RegattaLaser StandardMedemblick, Nederländerna61./100Aleksi Tapper
Delta Lloyd RegattaLaser StandardMedemblick, Nederländerna96./100Aarni Ahvonen
470 Europamästerskap470 damerMonaco25.Noora Ruskola & Mikaela Wulff
AprilSailing World Cup 49er FxHyeres, Frankrike12.Noora Ruskola & Mikaela Wulff
Sailing World Cup 49erHyeres, Frankrike28. Victor Silén & Christoffer Silén
Sailing World Cup Nacra 17Hyeres, Frankrike29. Sinem Kurtbay & Janne Järvinen
Eurocup 29er29erCavailiere, Frankrike6./102Elias Odrichinsky & Oliver Silén
Eurocup, Laser Laser StandardHyeres, Frankrike36./94Nooa Laukkanen
Eurocup, Laser Laser StandardHyeres, Frankrike38./94Aleksi Tapper
Eurocup, Laser Laser StandardHyeres, Frankrike54./94Aarni Ahvonen
Eurocup, Laser Laser RadialHyeres, Frankrike103./233Veera Kaakinen
MarsPrincess Sofia CupFinnjollePalma de Mallorca, Spanien28./57Mikael Hyryläinen
Princess Sofia CupNacra 17Palma de Mallorca, Spanien26./30Sinem Kurtbay & Janne Järvinen
Princess Sofia Cup49erPalma de Mallorca, Spanien44./59Victor Silén & Christoffer Silén
Princess Sofia CupLaser StandardPalma de Mallorca, Spanien106./134Aleksi Tapper
Princess Sofia CupLaser StandardPalma de Mallorca, Spanien108./134Nooa Laukkanen
Princess Sofia Cup470 DamPalma de Mallorca, Spanien33./42Noora Ruskola & Mikaela Wulff
JanuariMiami World CupFinnjolleMiami, USA9.Mikael Hyryläinen
Miami World Cup49er FxMiami, USA8. Noora Ruskola & Mikaela Wulff
2016
MÅNADTÄVLINGKLASSORT, LANDPLACERINGSEGLARE
Oktober KSSS, Olympic Classes regatta49erStockholm, Sverige4.Victor och Christoffer Silén
KSSS, Olympic Classes regattaLaser Standard
Stockholm, Sverige16./50Aleksi Tapper
KSSS, Olympic Classes regattaLaser Standard
Stockholm, Sverige20./50
Aarni Ahvonen
KSSS, Olympic Classes regattaLaser RadialStockholm, Sverige3./82Nooa Laukkanen
Laser RadialStockholm, Sverige21./82Alexandra Dahlberg
Laser RadialStockholm, Sverige25./82Ohto Aakko

Laser RadialStockholm, Sverige40./82Veera Kaakinen
SeptemberJunior världsmästerskap49erLake Ijsselmeer, Nederländerna9.Victor Silén & Christoffer Silén
AugustiOlympiska Spel, RIO 201649er FxRio de Janeiro, Brasilien17.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
Laser Radial Youth European ChampionshipsLaser Radial, pojkarTallinn, Estland24.Aarni Ahvonen
25. Aleksi Tapper
31. Nooa Laukkanen
58.Ohto Aakko
Laser Radial, flickor13. Alexandra Dahlberg
18. Veera Kaakinen
20.Adele Tanhuanpää
VärldsmästerskapLaser Radial, pojkarDun Laoghaire, Irland55./229Aleksi Tapper
VärldsmästerskapLaser Radial, pojkarDun Laoghaire, Irland56./229Nooa Laukkanen
VärldsmästerskapLaser Radial, pojkarDun Laoghaire, Irland98./229Ohto Aakko
VärldsmästerskapLaser Radial, pojkarDun Laoghaire, Irland139./229Aarni Ahvonen
VärldsmästerskapLaser Radial, flickorDun Laoghaire, Irland29./76Alexandra Dahlberg
Världsmästerskap29er Medemblick, Nederländerna57./228Oliver Silén
juli Europamästerskap29erTönsberg, Norge36./88Oliver Silén
Europamästerskap29erTönsberg, Norge54./88Emilia Winqvist
juniSvenska juniormästerskapenLaser Radial flickorVästerås, Sverige1.Alexandra Dahlberg
Weymouth World CupFinnWeymouth, England10./11Mikki Hyryläinen
Weymouth World Cup49er FXWeymouth, England7./15Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
Kieler Woche49erKiel, Tyskland24.Victor & Christoffer Silén
Kieler Woche29erKiel, Tyskland39. /86Oliver Silén
Kieler Woche Laser Radial openLaser RadialKiel, Tyskland1./120Aleksi Tapper
Kieler Woche Laser Radial openLaser RadialKiel, Tyskland9./120Nooa Laukkanen
Kieler Woche Laser Radial openLaser RadialKiel, Tyskland16./120Aarni Ahvonen
Kieler Woche Laser Radial openLaser RadialKiel, Tyskland50./120Ohto Aakko
Kieler Woche Laser Radial openLaser RadialKiel, Tyskland60./120Adele Tanhuanpää
Kieler Woche Laser Radial openLaser RadialKiel, Tyskland73./120Veera Kaakinen
April
Europamästerskap 49er49erBarcelona, Spanien64.Victor & Christoffer Silén
Europamästerskap 49erFX49er FXBarcelona, Spanien19.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
Europamästerskap 470470 DamPalma de Mallorca Spanien23.Niki Blässar & Mikaela Wulff
Laser EurocupLaser RadialHyerés, Frankrike42./260Ohto Aakko
Laser EurocupLaser RadialHyerés, Frankrike47./260Nooa Laukkanen
Laser EurocupLaser RadialHyerés, Frankrike54./260Aarni Ahvonen
Laser EurocupLaser RadialHyerés, Frankrike56./260Aleksi Tapper
Princess Sofia Cup49er FXPalma de Mallorca Spanien9.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
Princess Sofia Cup49er FXPalma de Mallorca Spanien17.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
Princess Sofia Cup49erPalma de Mallorca Spanien59.Victor & Christoffer Silén
Princess Sofia Cup470 damPalma de Mallorca Spanien15.Niki Blässar & Mikaela Wulff
MarsLaser Youth European meetingLaser RadialGarda, ItalienU17 1. totalt 9./97 Nooa Laukkanen
Laser Youth European meetingLaser RadialGarda, Italien16./97Aleksi Tapper
Laser Youth European meetingLaser RadialGarda, Italien19./97Aarni Ahvonen
Laser Youth European meetingLaser RadialGarda, Italien32./97Alexandra Dahlberg
Laser Youth European meetingLaser RadialGarda, Italien46./97Adele Tanhuanpää
FebruariVärldsmästerskap 49er FXClearwater, Florida USA23.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
Världsmästerskap49er FXClearwater, Florida USA32.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
MÅNADTÄVLINGKLASSORT, LANDPLACERINGSEGLARE
Laser Ranking Laser RadialFinland1.Nooa Laukkanen
Laser Ranking Laser RadialFinland2. Aleksi Tapper
Eurocup Serie 201529erEuropa 14.Cecilia & Catharina Sandman
November49er FX Världsmästerskap49er FXBuenos Aires, Argentina31.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
49er FXBuenos Aires, Argentina33.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
OktoberEurocup29er Garda, Italien41.Cecilia&Catharina Sandman
KSSS Olympic regattaLaser RadialStockholm, Sverige5. Alexandra Dahlberg
Laser RadialStockholm, Sverige7. Aarni Ahvonen
29erStockholm, Sverige3.Cecilia&Catharina Sandman
AugustiFinskt mästerskapLaser RadialTammerfors, Finland2.Aleksi Tapper
Junior Världsmästerskap 49erFlensburg, Tyskland33.Victor Silén & Christoffer Silén
RIO 2016 Test event49er FXRio de Janeiro, Brasilien10.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
RIO 2016 Test event470 damRio de Janeiro, Brasilien15.Niki Blässar & Mikaela Wulff
29er Världsmästerskap29erPwllheli, Wales104./193Cecilia&Catharina Sandman
114./193Oliver Silén&Edvin Therman
Juli29er Europamästerskap29erMedemblick, Nederländerna62./129Cecilia&Catharina Sandman
71./129Oliver Silén&Edvin Therman
Laser Radial Youth European Championship 2015 Laser Radial, pojkarPorto, Portugal68./180Aarni Ahvonen
70./180Aleksi Tapper
98./180Nooa Laukkanen
152./180Ohto Aakko
Laser Radial Youth European Championship 2015 Laser Radial, flickorPorto, Portugal39./82 4:e i U17Alexandra Dahlberg
Juli49er Fx Europamästerskap49er FxPorto, Portugal13.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
49er Fx Europamästerskap49er FxPorto, Portugal17.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
Warnemunder Woche EurocupLaser RadialWarnemunde, Tyskland11.Aleksi Tapper
JuniKieler Woche29erKiel, Tyskland24.Cecilia & Catharina Sandman
2015
MajISAF SAILING WORLD CUP WEYMOUTH & PORTLAND49er FxWeymouth, England10.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
49er Fx12.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
MajDelta Lloyd, World cup qualifier470 damMedemblick, Nederländerna10.Niki Blässar & Mikaela Wulff
MajEurocup Laser Laser RadialHoorn, Nederländerna15.Aleksi Tapper
Laser Radial38. Nooa Laukkanen
Laser Radial50.Aarni Ahvonen
MajGarda Olympic week49er FXGarda, Italien3.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
Garda Olympic week49er FXGarda, Italien11. Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
Garda Olympic week470W10. Niki Blässar (& Mikaela Wulff)
SOF, World Cup Hyeres49er FxHyeres, Frankrike19.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
SOF, World Cup Hyeres27.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
SOF, World Cup Hyeres 470 dam37.Niki Blässar (& Mikaela Wulff)
AprilTrofeo S:A:R: Princesa Sofia470Palma de Mallorca, Spanien23.Niki Blässar (& Mikaela Wulff)
49er Fx24.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
49er Fx28.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
49er 61.Victor Silén & Christoffer Silén
April29er Eurocup 29erCavailiere, Frankrike18./93Cecilia & Catharina Sandman
29er37./93Oliver Silén & Edvin Therman
29er44./93Alexandra Dahlberg
JanuariMiami OCR World Cup49er FxMiami, USA20.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
2014
November ISAF Sailing World Cup Final49er FxAbu Dhabi, Förenade Arabemiraten7.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
49er Fx10. Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
Intergalactics49er Rio de Janeiro, Brasilien18.Lauri Lehtinen & Miikka Pennanen
Intergalactics 49er Fx17. Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
OktoberEurocup 29er29erGarda, Italien28./84Cecilia & Catharina Sandman
29er 53./84Alexandra Dahlberg
KSSS Olympic classes regatta29erStockholm, Sverige2.Cecilia & Catharina Sandman
KSSS Olympic classes regattaLaser RadialStockholm, Sverige11.Niki Blässar
Laser Radial14.Alexandra Wrede
Laser Radial16. Aleksi Tapper
Laser Radial18.Aarni Ahvonen
SeptemberISAF, Världsmästerskap för OS-klasser49er Santander, Spanien19. Lauri Lehtinen & Miikka Pennanen
49er FX, damer20.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
49er FX, damer28. Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
Laser Radial, damer43.Niki Blässar
AugustiYouth Olympic GamesByte CII, flickorNanjing, Kina12.Alexandra Dahlberg
Zoom8 VärldsmästerskapZoom8 flickorKalövig, Danmark 5.Alexandra Dahlberg
22. Veera Kaakinen
Zoom8 pojkar4. Edvin Therman
6. Oliver Silén
19. Ohto Aakko
26. Calle Hasselblatt
Europamästerskap Laser 4.7Moss, Norge40.Aleksi Tapper
Finskt mästerskapLaser RadialMariehamn3.Niki Blässar
JuliEuropamästerskapLaser, dam U21Garda, Italien4.Niki Blässar
Nordiska mästerskapZoom8, flickorNorge1.Alexandra Dahlberg
Europamästerskap49er FxHelsingfors25.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
27. Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
49erHelsingfors45.Lauri Lehtinen & Miikka Pennanen
75.Victor Silén & Christoffer Silén
Juni29er Europamästerskap29erKiel, Tyskland13./184Oliver Silén & Victor Silén
29erKiel, Tyskland73./184Cecilia & Catharina Sandman
Kieler Woche, Eurosaf Sailing Cup49er FxKiel, Tyskland15Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
Eurosaf SailingLaser RadialKiel, Tyskland8Niki Blässar
AprilSOF World CupHyeres, Frankrike
49er20.Lauri Lehtinen & Miikka Pennanen
49er Fx23.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
49er Fx25. Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
Laser Radial57. Niki Blässar
Princess Sofia Cup, World CupPalma de Mallorca, Spanien
Laser Radial50. Niki Blässar
49er 21. Lauri Lehtinen & Miikka Pennanen
49er Fx22.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
49er Fx33. Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
Europa Cup29erCavaliere, Frankrike13.Oliver & Victor Silén
2014

JanuariMiami World Cup49erMiami, USA8.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
49er Fx13. Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
49er Fx15.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
Laser Radial26. Niki Blässar
North Americans49er Miami, USA7. Lauri Lehtinen & Kalle Bask
49er Fx7. Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
49er Fx11.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
2013
DecemberEuropamästerskapByte CIIImperia, Italien17. Alexandra Dahlberg
Christmas Race49erPalamos, Spanien2. Lauri Lehtinen & Kalle Bask
OktoberKSSS Olympic RegattaOptimistStockholm, Sverige8. Edvin Therman
49er FxPalamos, Spanien12.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
SeptemberVärldsmästerskap49erMarseille, Frankrike16. Lauri Lehtinen & Kalle Bask
Världsmästerskap49erFxMarseille, Frankrike13.Silja Lehtinen & Mikaela Wulff
17.Sinem Kurtbay & Silja Kanerva
AugustiVärldsmästerskapZoom8 Bergen, Norge1.Catharina Sandman
Zoom8 Bergen, Norge4. Cecilia Sandman
VärldsmästerskapLaser Radial U21Balaton, Ungern2.Niki Blässar
Världsmästerskap29erÅrhus, Danmark24.Victor & Christoffer Silén
JuliISAF juniorvärldsmästerskap29erCypern5. Victor & Christoffer Silén
Världsmästerskap för juniorer49er FxPolen1. Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
EuropamästerskapOptimist, pojkarBalaton, Ungern70.Edvin Therman
Optimist, flickorBalaton, Ungern65.Alexandra Dahlberg
Nordiska mästerskapZoom8Vänersborg, Sverige1. Alexandra Dahlberg
MajDelta Lloyd Regatta World CupLaser RadialMedemblick, Holland27.Niki Blässar
AprilEurocup 29erCavailiere, Frankrike36./89Victor & Christoffer Silén
 World Cup  Laser Radial Hyerés, Frankrike 31. Niki Blässar
2012
AugustiOlympiska SpelMatch Race DamWeymouth, England3.Silja Lehtinen, Silja Kanerva, Mikaela Wulff
 Olympiska Spel49erWeymouth, England7.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
 VärldsmästerskapZoom8, pojkarStockholm, Sverige3.Victor Silén
JuliVärldsmästerskapMatch Race DamGöteborg, Sverige1.Silja Lehtinen, Silja Kanerva, Mikaela Wulff
JuniWorld Cup49erWeymouth, England5.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
AprilSOF, World CupMatch Race DamHyeres, Frankrike11.Silja Lehtinen, Silja Kanerva, Mikaela Wulff
 Volvo Ocean Race, etapp 5VO 70Nya Zeeland - Brasilien1.Thomas Johanson, "Puma ocean racing"
 
 Princess Sofia Regatta49erPalma, Spanien12.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
  Match Race Dam 10.Silja Lehtinen, Silja Kanerva, Mikaela Wulff
FebruariOlympic Qualifier Grade 2Match Race DamMiami, USA1.Silja Lehtinen, Silja Kanerva, Mikaela Wulff
JanuariMiami Olympic Classes regatta49erMiami, USA3.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
 Miami Olympic Classes regattaMatch Race DamMiami, USA4.Silja Lehtinen, Silja Kanerva, Mikaela Wulff
      
      
2011     
MÅNADTÄVLINGKLASSORT, LANDPLACERINGSEGLARE
DECEMBERVärldsmästerskap49erPerth, Australien19.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
 VärldsmästerskapMatch Race damPerth, Australien Silja Lehtinen, Silja Kanerva & Anniina Takala
NOVEMBERAustraliensiska Mästerskapen49erPerth, Australien1.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
OKTOBERNordamerikanska mästerskap49erSan Fransisco, USA1.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
SEPTEMBERFinskt mästerskapMatch Race DamHelsingfors1.Silja Lehtinen, Silja Kanerva & Anniina Takala
      
      
      
AUGUSTIFinskt Mästerskap49er 1.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
 FÖR OSMatch RaceWeymouth, England1.Silja Lehtinen, Silja Kanerva & Mikaela Wulff
  49er 8.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
 VärldsmästerskapZoom8Hangö. Finland2.Victor Silen
JULIISAF Junior VMLaser Radial pojkarZadar, Kroatien28.Otso Ahvonen
  Laser Radial Flickor 19.Niki Blässar
  29er open 19.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
 Open Europeans49erHelsingfors11.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
 Open EuropeansMatch Race DamHelsingfors8.Silja Lehtinen, Silja Kanerva & Mikaela Wulff
JUNIKieler Woche, Eurocup29erKiel, Tyskland25.Noora Ruskola & Camilla Cedercreutz
 World CupMatch Race, damWeymouth, England5.Silja Lehtinen, Silja Kanerva & Mikaela Wulff
 EurocupLaser RadialMoss, Norge3.Otso Ahvonen
 
    25.Niki Blässar
 World CupMatch Race, damMedemblick, Holland2.Silja Lehtinen, Silja Kanerva & Mikaela Wulff
 World Cup49erHyeres, Frankrike13.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
AprilPrincess Sofia CupMatch Race, damMallorca, Spanien2.Silja Lehtinen, Silja Kanerva & Mikaela Wulff
  49er 12.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
 EuropamästerskapZoom8Österrike3.Victor Silen
      
MarsEurocupLaser RadialTorbole, Italien13./214Otso Ahvonen
MarsATC49erMallorca, Spanien1.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
JanuariMiami OCRMatch RaceMiami, USA6.Silja Lehtinen, Silja Kanerva & Mikaela Wulff
      
      
2010     
MÅNADTÄVLINGKLASSORT, LANDPLACERINGSEGLARE
DECEMBERPerth International Regatta49erPerth, Australien8.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
NOVEMBERLadies Only MatchMatch Race damHamburg, Tyskland1.Silja Lehtinen, SIlja Kanerva, Anniina Takala, Mikaela Wulff
SEPTEMBERFinskt Mästerskap29erHelsingfors1.Tiina Kotamies & Camilla Cedercreutz
Match Race invitationalMatch Race damMoskva, Ryssland2.Silja Lehtinen, Silja Kanerva, Mikaela Wulff
AUGUSTIYouth Olympic GamesByte CIISingapore9.Niki Blässar
Nordiska MästerskapMatch Race damHelsingfors1.Silja Lehtinen, Maria Klemetz, Mikaela Wulff
Finska mästerskapE-jolleEsbo1.Max Hasselblatt
EurocupLaser RadialBelgien6.Otso Ahvonen
 VärldsmästerskapZoom8, pojkarLohusalu, Estland2.Victor Silen
  Zoom8, flickor 1.Noora Ruskola
JULINordiska mästerskap för juniorerZoom8, flickorHelsingfors1.Noora Ruskola
  Zoom8, pojkar 1.Victor Silen
Open weekE-jolleArkösund, Sverige12.Max Hasselblatt
Öppna Svenska mästerskapMatch RacingMalmö, Sverige1.Silja Lehtinen, Silja Kanerva & Mikaela Wulff
Europamästerskap49erPolen11.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
JUNIFinskt mästerskapMatch racingHelsingfors1.Silja Lehtinen, Maria Klemetz & Silja Kanerva
MAJVärldscupdeltävling49erMedemblick, Holland33.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
APRILVärldsmästerskapBYTE CIICannes, Frankrike1.Niki Blässar
EuropacupLaser radialHyeres, Frankrike67./279Otso Ahvonen
 Pricess Sofia Cup49erPalma, Spanien30.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
Europa mästerskapZoom8/flickorGarda, Italien2.Noora Ruskola
    15.Magdalena Planting
19.Niki Blässar
  Zoom8/pojkar 13.Niklas Kumpulainen
JANUARIVärldsmästerskap49erBahamas11.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
 Värlscup49erMiami, USA4.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
2009     
MÅNAD TÄVLING KLASS ORT, LAND PLACERING SEGLARE
DECEMBERByte CII, EuropamästerskapByte CIIImperia, Italien4.Blässar Niki
15.Ruskola Noora
NOVEMBERLadies Only MatchMatch RacingHamburg, Tyskland2.Silja Lehtinen, Maria Klemetz, Mikaela Wulff, Silja Kanerva
OKTOBERKSSS Olympic Regatta29erStockholm, Sverige1.Tiina Kotamies & Camilla Cedercreutz
  Laser Radial 11.Otso Ahvonen
  E-jolle 20.Max Hasselblatt
SEPTEMBEREuropamästerskap49erKroatien5.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
SEPTEMBERFinska MästerskapE-jolleHSS, Helsingfors1.Nina Ramm-Schmidt
AUGUSTIFinska Mästerskap49erHelsingfors1.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
AUGUSTIFinska MästerskapLaser RadialHelsingfors3.Otso Ahvonen
  Zoom8 1.Victor Silen
    2.Noora Ruskola
  29er 1.Sinem Kurtbay & Wilhelm Bergman
AUGUSTIVärldsmästerskapZoom8Träslövsläge, Sverige4.Noora Ruskola
    6.Niki Blässar
JULIVärldsmästerskap49erGarda,Italien16.Lauri Lehtinen & Kalle Bask
JUNIKieler Woche29erKiel, Tyskland11.Rosa Lindqvist & Tero Mäkinen
    15.Tiina Kotamies & Camilla Cedercreutz
    18.Mikko Kotamies & Nova van der Ende
    23.Hanna & Jutta Hentinen
JUNIFinksa mästerskapLaser 4.7Tammerfors, N3.Otso Ahvonen
MAJDelta Lloyd regatta Grade 149erMedemblick, Holland16Lauri Lehtinen & Kalle Bask
MAJExpert Olympic Garda, Grade 249erGarda, Italien17Lauri Lehtinen & Kalle Bask
APRILSemaine Olympic, World Cup49erHyeres, Frankrike23Lauri Lehtinen & Kalle Bask
APRILPrincess Sophia,World Cup49erPalma de Mallorca, Spanien10Lauri Lehtinen & Kalle Torlen (SWE)
  49er 33Ilmari Kuusi & Heikki Soininen
MARSEurolymp- Aten Sailing WeekYngling- Match RacingAten,Grekland1Annelies Thies (NED), Maria Klemetz, Silja Lehtinen
FEBRUARIHardy Cup, grade3Match RaceSydney, Australien8Silja Lehtinen, Erica Bäckström
      
2008     
JANUARIVärldsmästerskap49erMelbourne, Australien39Lauri Lehtinen & Heikki Soininen
    44Ilmari Kuusi & Jacob Granqvist
    77Jan Gahmberg & Kristoffer Donner
 Miami Olympic Class RegattaYnglingMiami, USA20Silja Lehtinen, Maria Klemetz & Livia Väresmaa
FEBRUARIVärldsmästerskapYnglingMiami, USA7Silja Lehtinen, Maria Klemetz & Livia Väresmaa
 RYA Womens Winter ChallengeMatch Race damLondon, Storbritannien2Team Silja Lehtinen
MARSPrincess Sofia Cup49erPalma, Spanien28Lauri Lehtinen & Heikki Soininen
  49er 37Jan Gahmberg & Kristoffer Donner
  Yngling 14Silja Lehtinen, Maria Klemetz & Livia Väresmaa
 Euro Cup29erFrankrike16Mikko Kotamies & Robin Lilius
  29er 50Henri Fallenius & Wilhelm Bergman
  29er 53Otso Ahvonen & Robert Haapanen
 Europamästerskap49erPalma, Spanien38Lauri Lehtinen & Heikki Soininen
APRILSemaine Olympique Française49erHyeres, Frankrike25Lauri Lehtinen & Heikki Soininen
  Yngling 5Silja Lehtinen, Maria Klemetz & Livia Väresmaa
 VärldsmästerskapMatch Race damAuckland, Nya Zealand3Silja Lehtinen, Maria Klemetz, Livia Väresmaa & Vivi Fleming-Lehtinen
MAJHarken vårregatta29er 1Sinem Kurtbay & Nina Tammisto
  E-jolle 4Nina Ramm-Schmidt
  Laser 15Ville Malm
 Holland Regatta49erMedemblick, Holland23Lauri Lehtinen & Heikki Soininen
JUNI Kieler Woche49erKiel, Tyskland21Lauri Lehtinen & Heikki Soininen
  29er 19Mikko Kotamies & Robin Lilius
    51Tiina Kotamies & Camilla Cedercreutz
    56Otso Ahvonen & Robert Haapanen
JULIISAF World Championship29er/pojkarÅrhus, Danmark9Mikko Kotamies & Robin Lilius
  29er/flickor 11Sinem Kurtbay & Nina Tammisto
  Katamaran 14Otso Ahvonen & Robert Haapanen
 Europamästerskap29erHolland24Sinem Kurtbay & Joonas Tuhkuri
    46Mikko Kotamies & Robin Lilius
    50Otso Ahvonen & Robert Haapanen
    53Hanna & Jutta Hentinen
    81Tiina Kotamies & Camilla Cedercreutz
AUGUSTIOlympiska SpelenYnglingQindao, Kina11Silja Lehtinen, Maria Klemetz & Livia Väresmaa
 Engelska Mästerskapen49erWeymouth3Lauri Lehtinen & Heikki Soininen
SEPTEMBERFinska Mästerskapen49er 1Lauri Lehtinen & Heikki Soininen
 Finska Mästerskapen29erNJK1Otso Ahvonen & Robert Haapanen
    3Hanna & Jutta Hentinen
 Skandia Sail for Gold49erWeymouth7Lauri Lehtinen & Heikki Soininen
OKTOBERNordiska MästerskapE-jolleStockholm, KSSS1Nina Ramm-Schmidt
(redigera)
Facebook YouTube
X